Konferencja Science: Polish Perspectives 2018 Berlin za nami

 
 

W dniach 12 - 13 października na Berlińskim Uniwersytecie Technicznym odbyła się ósma już konferencja z serii Science: Polish Perspectives (SPP), kierowana do polskich naukowców pracujących poza granicami kraju. Do około setki młodych uczonych dołączyli przedstawiciele polskich instytucji grantowych, funduszy inwestycyjnych oraz innych sektorów zainteresowanych polską diasporą badawczą. Organizatorem wydarzeń Science: Polish Perspectives jest Fundacja Polonium, która ma na celu budowanie, badanie oraz odkrywanie potencjału tej społeczności.

Polska społeczność naukowców ponad granicami krajów i dyscyplin

Podczas tegorocznego berlińskiego SPP swoje badania zaprezentowało dwudziestu pięciu polskich uczonych z sześciu krajów Europy. Profesor Ewa Dąbrowska - lingwistka z Friedrich–Alexander University Erlangen–Nürnberg oraz Birmingham University, przedstawiła swoje badania na temat naturalnych procesów nauczania języka i tego jak lingwistyka kognitywna zmienia nasze dotychczasowe zrozumienie tego zagadnienia. Wśród “keynote talks” znaleźli się również dr hab.  Aleksandra Walczak z laboratorium fizyki teoretycznej Ecole Normale Superieure w Paryżu oraz prof. Andrzej Górak z Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie.

Na scenie dołączyli do nich młodzi szefowie grup badawczych: dr Jan Kosiński - biolog strukturalny z Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) w Hamburgu, fizyk dr Michał Piotr Heller z Instytutu Fizyki Grawitacyjnej Maxa Plancka oraz dr Paweł Dydio - chemik z Uniwersytetu w Strasburgu.

Podczas pozostałych prelekcji oraz sesji posterowych zaprezentowali się młodzi naukowcy wyłonieni podczas konkursu abstraktów. Od  roli miofibroblastów we wzroście guzów nowotworowych, po nowe technologie na bazie grafenu, aż po psychokognitywistykę i to jak nasz mózg reaguje na nagrody - między innymi o tym mogła usłyszeć publiczność tegorocznego SPP. “Prowadząc badania nad nauczaniem maszynowym wiele mówi się o aplikacjach tego rodzaju metod w rozmaitych dyscyplinach, jednak bardzo rzadko zdarzają się sytuacje gdy można bardziej wnikliwie zapoznać się z problemami poza Twoim własnym, wąskim polem nauki. SPP jest jedną z niewielu okazji, która umożliwia nawiązanie tego rodzaju interdyscyplinarnej współpracy w bardzo naturalny i przyjemny sposób.” - zauważył Adam Goliński z Uniwersytetu w Oksfordzie, który podczas konferencji zaprezentował swoje badania z pogranicza nauczania maszynowego i statystyki.

Otwarty dialog akademii i instytucjami grantowymi i z biznesem

Już podczas otwarcia konferencji, szefowa wydarzenia - dr Justyna Pielecka-Fortuna zaznaczyła jak ważnym elementem rozwoju współczesnego naukowca jest dialog z instytucjami grantowymi oraz przedstawicielami świata biznesu, dodając: „Zarówno naukowcy chcący wrócić do polskiej akademii, jak i ci chcący kontynuować karierę poza nią, przestają być tematem tabu. Cieszę się, że nasze wydarzenia stały się platformą do takich dyskusji i Fundacja Polonium jest częścią tych znaczących zmian”

Strategie na zmianę polskiego drenażu mózgów w ich cyrkulację były wspólnym mianownikiem prelekcji wygłoszonych przez instytucjonalnych partnerów konferencji. Michał Kuź z ambasady RP w Berlinie mówił o tym jaki wpływ na ten proces mogą mieć ostatnie zmiany w polskim systemie szkolnictwa wyższego. Dr Zofia Sawicka z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), przedstawiając doświadczenia Agencji opowiedziała o zmianach jakie zachodzą w polskiej akademii w kontekście internacjonalizacji oraz przedstawiła nowe programy powrotowe. Przedstawiciele Fundacji na rzecz Nauki Polskiej wraz z laureatką jednego ze swoich konkursów grantowych, dr Eweliną Knapską z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN, mówili o możliwościach, ale też i wyzwaniach czekających na zarówno zagranicznych jak i polskich naukowców chcących budować swoją naukową karierę w Polsce.

Dr Maciej Mrożewski z Centrum Przedsiębiorczości Uniwersytetu Technicznego w Berlinie,  wspomniał o ogromnej wartości jaką niesie ze sobą wzajemne otwieranie się na siebie nauki i biznesu. Kontynuacją tego tematu były prezentacje naukowców, którzy założyli startupy. Na scenie pojawił się m.in. dr Jan Domański - CTO w Labstep czy dr Katarzyna Hess-Wiktor, która pracuje w Szwecji nad Minnity - aplikacją wspomagającą opiekę nad osobami z demencją. Podczas warsztatu MITEF Polska uczestnicy wydarzenia mieli też szansę poznać pracę funduszu akceleracyjnego, a zwieńczeniem bloku startupowego był panel dyskusyjny na temat sposobów wzmacniania więzi pomiędzy nauką i biznesem.


Wydarzenie było również okazją do przedstawienia wstępnych wyników badań nad polską diasporą naukową, które prowadzi Fundacja Polonium. Podczas prezentacji, prezes zarządu Fundacji Bartosz Paszcza, mówił o nastawieniach powrotowych polskich naukowców oraz ich motywacjach. Pełen raport z badania zostanie opublikowany podczas drugiej tegorocznej konferencji Science: Polish Perspectives, która odbędzie się w Oksfordzie 16-17 listopada.


Informacje ogólne:
Science: Polish Perspectives (SPP) to organizowana od 2012 roku interdyscyplinarna konferencja skierowana polskich naukowców pracujących poza granicami Polski. Do 2016 roku konferencje SPP były corocznie organizowane naprzemiennie w Oksfordzie i Cambridge. W odpowiedzi na zainteresowanie ideą SPP ze strony polskich naukowców z regionu DACHL, od 2017 roku dołączyła do nich siostrzana niemiecka edycja SPP oraz mniejsze lokalne wydarzenia SPP Meetups, które do tej pory odbyły się w Sztokholmie, Delft, Florencji i w Nowym Jorku.

Organizatorem konferencji SPP jest Fundacja Polonium, której celem jest budowanie społeczności, badanie i wydobywanie potencjału z polskiej diaspory badawczej. Więcej informacji o działalności Fundacji można znaleźć pod adresem poloniumfoundation.org.


Konferencja Science: Polish Perspectives jest współfinansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w projekcie “Gateway to the Polish Research Diaspora: portal oraz wydarzenia integrujące polską światową społeczność badawczą”.
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, III Oś priorytetowa „Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju” Działanie 3.3. pt. „Umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego”
Projekt odbywa się przy udziale środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Projekt jest współfinansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Publikujemy nasz raport "Science across borders: Polish - German perspectives for scientific excellence"

 
 

Polonium przedstawia swój pierwszy raport - rekomendacje dotyczące umiędzynarodowienia polskiej nauki, a w szczególności rozwoju badawczej współpracy polsko-niemieckiej. Dokument jest rezultatem debaty, która odbyła się podczas Science: Polish Perspectives Meetup Berlin 2017.

W dokumencie autorzy, Michał Hetmański, Tomasz Janasz oraz Jan Jakub Chromiec wskazują główne szanse i problemy takiej współpracy. Do drugiej grupy zaliczają m.in. brak transparentności procesów rekrutacyjnych w polskiej nauce, niewystarczającą znajomość języka angielskiego - w tym wśród studentów i młodych naukowców. Z kolei powołanie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, polepszenie informacji zwrotnej w procesach aplikacji o granty oraz rozpoczęcie programu Dioscuri  są doceniane przez społeczność.

W konkretnej kwestii współpracy polsko-niemieckiej, postulujemy rozwinięcie programu polsko-niemieckiej podwójnych dyplomów uniwersyteckich, wizyt dla pracowników administracyjnych umożliwiających usunięcie biurokratycznych barier, krótko - oraz długoterminowych grantów na wymiany akademickie i naukowe, a także zwiększenia dostępnych funduszy na badania w naukach społecznych i humanistycznych.

 

Na brytyjskich uniwersytetach rusza cykl wykładów wiodących naukowców z polskich ośrodków badawczych

 
 

Już siódmego marca na Uniwersytecie Cambridge, odbędzie się pierwsze spotkanie z serii “From Poland with Science”, która będzie trwała dwa lata a ma na celu promocję najlepszych badań naukowych prowadzonych w Polsce. Spotkania są organizowane przez Fundację Polonium we współpracy z Federacją Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii, oraz przy pomocy lokalnych organizacji studenckich. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym z programu DIALOG Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Polska nauka mierzy się z problemem drenażu mózgów oraz relatywnie małą ilością międzynarodowych współprac badawczych (“Quantifying the negative impact of brain drain on the integration of European science”, Nature 2017). Jednym z powodów tego zjawiska, zarówno wśród polskiej diaspory naukowej jak i międzynarodowego środowiska naukowego,  jest niski poziom świadomości o rodzimych dokonaniach oraz niewiedza na temat możliwości rozwoju ścieżki kariery naukowej w Polsce.

Z drugiej strony, doświadczenie wyniesione przez Fundację Polonium z organizowanych przez nią konferencji i spotkań “Science: Polish Perspectives”, skierowanych do polskiej diaspory naukowej, pokazuje znaczące zainteresowanie zarówno tematem “naukowych powrotów”, jak i współpracy z polskim środowiskiem badawczym.

“From Poland with Science” jest odpowiedzią na te spostrzeżenia. Spotkania są skierowane szczególnie do lokalnych środowisk naukowych, a każde z nich będzie się składać z dwóch wykładów, przeprowadzonych przez wybitnych naukowców z Polski, zarówno młodych jak i już bardziej doświadczonych, oraz części mniej oficjalnej, podczas której będzie szansa na wymianę wiedzy i doświadczeń w mniej formalnej atmosferze.

“Wierzymy, że te spotkania przyczynią się znacząco do budowania wizerunku polskiego środowiska naukowego jako otwartego zarówno na tych chcących powrócić do kraju, jak i obcokrajowców” - mówi Marta Topor, główny koordynator projektu. “Wnioski z przeprowadzenia projektu będą stanowić też istotny wkład w budowę NAWA, dostarczając informacji zwrotnej o dobrych praktykach w promocji polskich badań naukowych, inspirowaniu ponadgranicznej współpracy oraz umiędzynarodowienia polskich instytucji naukowych” dodają organizatorzy.

“Zainteresowanie wynikami badań z polskich uniwersytetów jest wysokie, nie tylko wśród Polaków ale też studentów międzynarodowych. Wielu rodzimych naukowców ma osiągnięcia, których nie powstydziliby się profesorowie na Cambridge. Wierzymy, że takie inicjatywy będą zachęcać studentów do rozwijania kariery akademickiej w Polsce i dlatego zaangażowaliśmy się w ten projekt” - mówi Natalia Narożańska, Vice-Prezydent Federacji Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii i studentka na University of Cambridge.

W ramach cyklu zaplanowanych zostało dziesięć spotkań. Podczas pierwszego z nich na University of Cambridge, zorganizowanego przy pomocy Cambridge University Polish Society, swoje badania zaprezentuje laureat ERC Starting Grant Prof. Stefan Dziembowski, który w 2008 przeniósł swoją grupę badawczą z Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie na Uniwersytet Warszawski, gdzie kontynuuje badania w dziedzinie kryptologii i bezpieczeństwa danych. Również z Uniwersytetu Warszawskiego, w Cambridge dołączy do niego fizyk Dr Radek Łapkiewicz, laureat grantu First TEAM Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, zajmujący się optyką kwantową.

Kolejne wydarzenia odbędą się między innymi na Imperial College London, University of Oxford, University of Surrey i na University of Edinburgh. Wśród zaproszonych prelegentów znajdują się między innymi biolog Prof. Agnieszka Chacińska z Centrum Nowych Technologii UW w Warszawie, Prof. Karol Grela z Instytutu Chemii Organicznej PAN oraz Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.


Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a więcej informacji na temat projektu znajduje się na kanałach www.facebook.com/polishperspectives, www.facebook.com/polonium_org, www.twitter.com/polonium_org