My, założyciele Fundacji Polonium, przez ostatnie lata organizowaliśmy konferencję Science: Polish Perspectives (SPP) - coroczne wydarzenie popularnonaukowe, podczas którego wybitni młodzi polscy studenci i naukowcy prezentują swoje badania. Ogromny potencjał społeczności, która wyrosła wokół tych spotkań jest oczywisty. Dlatego w 2016 roku założyliśmy Fundację Polonium, aby przenieść ideę łączenia polskiej diaspory naukowej na wyższy poziom.
Łączymy polskich naukowców wszystkich dyscyplin, pracujących w środowisku akademickim i przemysłowym na całym świecie. Tworzymy społeczność, która sprzyja współpracy, wymianie pomysłów, dzieleniu się wiedzą. Wierzymy, że w ten sposób możemy zmienić drenaż mózgów w Polsce w cyrkulację umysłów.
Dlaczego Polonium?
Polon (Po) to pierwiastek chemiczny odkryty przez Marię Skłodowską-Curie w Paryżu i nazwany na cześć jej ojczyzny: Polski. Polon przypomina nam o tym, co łączy nas wszystkich - pasji do nauki i poczuciu tożsamości narodowej. Biografia Marii opowiada niezwykle inspirującą historię młodej, ambitnej Polki prowadzącej badania za granicą. Przypomina ona życiorysy wielu członków naszej społeczności. Oczywiście do pewnego stopnia - nie ma tu zbyt wielu laureatów Nagrody Nobla - przynajmniej jeszcze nie teraz!