Cała emigracja naukowa w zasięgu kliknięcia

Mieszkają najczęściej w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych i napędzają rozwój nauki na świecie. Polscy naukowcy rozsiani po wielu zakątkach świata to nasze narodowe dobro, a teraz jest szansa, by wykorzystać ich potencjał. Pomoże w tym Polonium Network – czyli platforma społecznościowa, która ułatwi ludziom nauki bycie w stałym kontakcie. 

Dane GUS wskazują, że pod koniec 2018 roku poza Polską mieszkało 2,5 mln naszych obywateli. Spora grupa to osoby z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi, tysiące z nich to uznani  naukowcy. 

Wyjazd naszych naukowców za granicę najczęściej postrzegany jest jako strata. W praktyce jest to niepowtarzalna okazja do nabywania doświadczenia i kontynuowania kształcenia w międzynarodowym środowisku. W Fundacji Polonium uważamy, że zapewnienie połączenia z polskimi firmami i naukowcami, ułatwiającego wymianę pomysłów i doświadczeń, przyniesie wszystkim najwięcej korzyści – mówi dr Katarzyna Makowska, prezes zarządu Fundacji Polonium

Polonia naukowców gotowa do współpracy 

Polskich naukowców na obczyźnie łączy wspólny mianownik – poczucie więzi z Polską. Tak wynika z raportu Fundacji Polonium z 2018 roku pt. „Polska diaspora naukowa jako źródła kapitału społecznego”. Wielu z nich kontynuuje swoją karierę poza granicami ojczyzny, ale odczuwa potrzebę bycia „na bieżąco” i wciąż interesuje się grantami naukowymi, ogłoszeniami o pracę dla specjalistów czy prowadzonymi badaniami naukowymi na terenie Polski. 

W pracy naukowej nie ma jasno wyznaczonych dróg, dlatego to, co teraz może nam się wydawać ciekawą znajomością, w przyszłości może się przekształcić w fascynującą współpracę. Raport przygotowany przez Fundację Polonium pokazuje, że ponad 60 proc. naukowców pracujących za granicą jest zainteresowanych nawiązaniem współpracy z środowiskiem naukowym w kraju. Jest to sytuacja bardzo korzystna dla obu stron. W takim współdziałaniu istotne są dwa elementy – wiedza na temat zainteresowań naukowych i możliwość szybkiego dotarcia do osób, które chciałyby z nami współpracować – podkreśla dr Dominika Czerniawska z Uniwersytetu Warszawskiego, współautorka raportu.

Polscy naukowcy na celowniku biznesu

Fundacja Polonium chce skupić wykwalifikowanych absolwentów, doktorantów i profesorów na wspólnej sieciowej platformie. Celem Polonium Network jest zbudowanie szerokiej sieci kontaktów w środowisku naukowym poprzez wykorzystywanie potencjału wiedzy, doświadczenia oraz inicjowania współpracy z polskimi naukowcami z całego świata.  

− Skupienie w jednym miejscu tylu specjalistów to także szansa na współpracę z biznesem i przedsiębiorcami. Globalny charakter Polonium Network pozwala także, by polskie firmy, m.in. z branży biotechnologicznej, mogły pozyskać nowych współpracowników, by osoby zainteresowane nauką i karierą w Polsce mogły w kompleksowy sposób zdobyć wiedzę o takich możliwościach mówi dr Katarzyna Makowska, prezes zarządu Fundacji Polonium.

Budowanie sieci powiązań między naukowcami to szansa na efektywną międzynarodową współpracę. Dlatego kontaktem z polskimi naukowcami pracującymi poza Polską zainteresowana jest też polska branża B+R.

Nauka i przemysł coraz bardziej rozumieją potrzeby rozwoju, który przejawia się w budowaniu kompetentnych zespołów otwartych na zdobywanie wiedzy, jej praktyczne wykorzystanie i przekazywanie innym. Trend związany z przyciąganiem polskich talentów naukowych do kraju niezmiennie utrzymuje się od kilku lat i jest związany głównie z potrzebą rozwoju polskiego przemysłu, technologii i nauki – twierdzi Karolina Jarosińska, założycielka i dyrektor zarządzająca EXECMind. 

Wtóruje jej dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), organizacji, która koordynuje i realizuje programy wymiany naukowców między Polską i innymi krajami.

Wsparcie polskiej społeczności naukowej to przedsięwzięcie, które powinno być popierane ze wszystkich możliwych stron. Budowanie sieci powiązań pomiędzy naukowcami, ośrodkami naukowymi i firmami to klucz w usprawnieniu funkcjonowania świata naukowego. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej z całych sił będzie wspierać budowę Polonium Network – podkreśla Żebrowska.

------

Polonium Network to ogólnoświatowy portal stworzony przez Fundację Polonium. Jego zadaniem jest zrzeszanie polskich naukowców przebywających poza granicami ojczyzny w celu wymiany informacji i doświadczeń z naukowcami w kraju. Pozwala on także na nawiązywanie relacji z instytucjami naukowymi, rządowymi oraz środowiskiem biznesowym. Z platformy mogą też skorzystać zagraniczni naukowcy zainteresowani nauką, karierą lub współpracą z naukowcami w Polsce. Portal ma również ułatwić kontynuowanie badań nad losami Polonii naukowej. Jest to do tej pory jedyny portal tak szeroko zajmujący się środowiskiem naukowym poza Polską. 

Powstanie portalu Polonium Network zostało dofinansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu DIALOG, którego celem jest wsparcie działań służących budowaniu współpracy i trwałych relacji między podmiotami działającymi w obszarze nauki a podmiotami działającymi w sferze społeczno-gospodarczej. 

Fundacja Polonium to niezależna organizacja pozarządowa, skupiająca naukowców, studentów i ludzi związanych z nauką, stawiająca sobie za cel transformację negatywnego zjawiska jakim jest intensywna emigracja polskich naukowców, zwanego „drenażem mózgów”, w korzystny dwukierunkowy przepływ ludzi i pomysłów – „cyrkulację mózgów”. Jednym z głównych sposobów działania Fundacji Polonium jest budowanie społeczności polskich naukowców działających na całym świecie, zarówno w sektorze akademickim jak i badawczo-rozwojowym, oraz tworzenie sieci kontaktów pomiędzy nimi.

#FromPolandWithScience. Polska nauka bardziej widoczna w Wielkiej Brytanii

Dwudziestego czwartego października na Uniwersytecie Oksfordzkim odbędzie się dziewiąte i ostatnie spotkanie w ramach serii „From Poland with Science” organizowanej przez Fundację Polonium we współpracy z Federacją Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii oraz lokalnymi organizacjami studenckimi. Seria spotkań organizowanych na brytyjskich uczelniach promuje najlepsze badania naukowe prowadzone w Polsce. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym z programu DIALOG Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

„From Poland with Science” ma na celu zwiększenie świadomości zarówno mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków, jak i pozostłaych członków społeczności akademickiej, o dokonaniach polskich naukowców i prowadzonych w Polsce badaniach. Składające się z dwóch wykładów spotkania łączą w sobie prezentację badań na najwyższym poziomie z mniej formalną atmosferą skłaniającą do nawiązywania kontaktów między badaczami.

Celem FPWS jest także budowanie pozytywnego wizerunku polskiego środowiska naukowego, wskazując na jego otwartość – zarówno na polskich naukowców, którzy myślą o powrocie do Polski po pobytach zagranicą, jak również zagranicznych badaczy zainteresowanych rozwijaniem kariery w Polsce. Spotkania różnorodnych środowisk na najlepszych brytyjskich uczelniach stanowią doskonałą platformę do ponadnarodowej wymiany doświadczeń, mogącej skutkować nawiązaniem współprac badawczych, jednocześnie ukazując Polskę jako atrakcyjne miejsce dla naukowców bez względu na kraj pochodzenia.

Zainteresowanie FPWS jest bardzo wysokie – spotkania w wiodących na świecie ośrodkach badawczych (University of Oxford, University of Cambridge, University College London, Imperial College London, University of Bristol, University of Lancaster, University of Leicester, University of Surrey) zgromadziły w sumie ponad kilkaset osób – studentów, badaczy, a także osób po prostu zainteresowanych nauką. Szeroka tematyka spotkań obejmowała ekonomię, fizykę kwantową, neurobiologię języka czy biologię molekularną, by wymienić tylko niektóre z poruszanych tematów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Prof. Elżbieta Pyza z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalistka w dziedzinie rytmów biologicznych i ekotoksykologii, Prof. Włodzisław Duch z Instytutu Nauk Technicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zajmujący się neuroinformatyką, sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym, oraz Prof. Agnieszka Chacińska z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kieruje Laboratorium Biogenezy Mitochondriów.

Ostatnie spotkanie poświęcone pograniczom zoologii i ekologii odbędzie się na Uniwersytecie Oksfordzkim w Pembroke College. Widownia będzie miała okazję wysłuchać wystąpienia Prof. Piotra Tryjanowskiego z Instytutu Zoologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Prof. Marty Szulkin z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentki oksfordzkiej zoologii. Spotkanie zostanie otwarte przez reprezentantkę Ambasady Polski w Wielkiej Brytanii Dr. Clarindę Calmę.

Bezpłatna rejestracja na ostatnie wydarzenie w ramach serii „From Poland with Science” jest możliwa poprzez Eventbrite: https://www.eventbrite.co.uk/e/wildlife-in-the-human-world-from-poland-with-science-tickets-74437688129/.

Konferencja Science: Polish Perspectives w Cambridge – polscy naukowcy pracujący za granicą spotkają się po raz kolejny

Polscy naukowcy pracujący za granicą spotkają się ponownie w Wielkiej Brytanii już ósmego i dziewiątego listopada na organizowanej przez Fundację Polonium konferencji Science: Polish Perspectives (SPP). Odbywające się już po raz dziesiąty wydarzenie jest okazją do integracji, wymiany doświadczeń, a także nawiązania kontaktów ze środowiskiem akademickim oraz biznesowym w Polsce.

Konferencja ma charakter interdyscyplinarny i popularnonaukowy. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia będzie można spotkać przedstawicieli niemal wszystkich dziedzin nauki, od chemii czy fizyki po literaturę i prawo. Językiem SPP jest język angielski, aby umożliwić udział uczestnikom z innych krajów chcącymi nawiązać kontakty z polskimi przedstawicielami świata nauki czy biznesu.

W programie tegorocznej konferencji możemy znaleźć wykłady światowej sławy naukowców takich jak prof. Richard Frąckowiak z University College London, jeden z pionierów badań nad metodami obrazowania mózgu za pomocą magnetycznego rezonansu jądrowego (MRI). Prof. Kasia M. Jaszczolt z Uniwersytetu w Cambridge podzieli się z publicznością swoimi badaniami nad metafizyką czasu. Natomiast Martin Krzywinski, ekspert wizualizacji danych naukowych (którego prace publikowane były zarówno w czasopismach naukowych, jak i w magazynach takich jak New York Times), zainspiruje uczestników do refleksji nad punktami stycznymi sztuki i nauki.

Wśród zaproszonych prelegentów są także: dr Eric Głowacki (Uniwersytet w Linköping, Szwecja), który opowie o neurostymulacji z wykorzystaniem urządzeń optoelektronicznych; dr Aleksandra Koutny-Jones (Uniwersytet w Cambridge) z wystąpieniem o wyzwaniach i możliwościach związanych z prezentacją polskiej sztuki nowożytnej międzynarodowej publiczności, dr Patrycja Kozik (Medical Research Council Laboratory of Molecular Biology, Cambridge) z wykładem o komórkach dendrytowych i ich roli w odpowiedzi immunologicznej; oraz dr Piotr Mirowski (DeepMind, Londyn), który zademonstruje swoje badania związane z zastosowaniem sztucznej inteligencji w nawigowaniu w świecie rzeczywistym.

Uczestnicy konferencji będą również mieli okazję wysłuchać 12 prezentacji oraz obejrzeć ponad 20 plakatów wybranych przez zespół Fundacji Polonium w konkursie abstraktów. Oprócz tego wezmą udział w panelach dyskusyjnych - o roli diaspor badawczych w kształtowaniu mobilności naukowców czy wyzwaniach, jakie stawia przed nimi Brexit. W ofercie wydarzenia znajdują się także warsztaty organizowane przez, między innymi, Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Konferencję zwieńczy uroczysta kolacja w St. John’s College na Uniwersytecie w Cambridge. 

Poprzednie edycje SPP odbywały się zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Berlinie, a w przyszłym roku konferencja zawita do Szwajcarii. Ponadto w różnych miastach na całym świecie odbywają się też mniejsze spotkania z cyklu SPP Meetup – do tej pory miały one miejsce w Sztokholmie, Delft, Berlinie, Nowym Jorku, Florencji i Zurychu.

Tegoroczna edycja konferencji SPP organizowana jest dzięki środkom uzyskanym z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Dialog. Wydarzenie odbywa się pod patronatami honorowymi Ambasady RP w Londynie i Ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, oraz przy wsparciu licznych partnerów instytucjonalnych, komercyjnych i społecznych.

Rejestracja na konferencję Science: Polish Perspectives w Cambridge (8-9 listopada) jest możliwa przez stronę internetową Fundacji Polonium: https://poloniumfoundation.org/sppcam2019.