#FromPolandWithScience. Polska nauka bardziej widoczna w Wielkiej Brytanii
/Dwudziestego czwartego października na Uniwersytecie Oksfordzkim odbędzie się dziewiąte i ostatnie spotkanie w ramach serii „From Poland with Science” organizowanej przez Fundację Polonium we współpracy z Federacją Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii oraz lokalnymi organizacjami studenckimi. Seria spotkań organizowanych na brytyjskich uczelniach promuje najlepsze badania naukowe prowadzone w Polsce. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym z programu DIALOG Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
„From Poland with Science” ma na celu zwiększenie świadomości zarówno mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków, jak i pozostłaych członków społeczności akademickiej, o dokonaniach polskich naukowców i prowadzonych w Polsce badaniach. Składające się z dwóch wykładów spotkania łączą w sobie prezentację badań na najwyższym poziomie z mniej formalną atmosferą skłaniającą do nawiązywania kontaktów między badaczami.
Celem FPWS jest także budowanie pozytywnego wizerunku polskiego środowiska naukowego, wskazując na jego otwartość – zarówno na polskich naukowców, którzy myślą o powrocie do Polski po pobytach zagranicą, jak również zagranicznych badaczy zainteresowanych rozwijaniem kariery w Polsce. Spotkania różnorodnych środowisk na najlepszych brytyjskich uczelniach stanowią doskonałą platformę do ponadnarodowej wymiany doświadczeń, mogącej skutkować nawiązaniem współprac badawczych, jednocześnie ukazując Polskę jako atrakcyjne miejsce dla naukowców bez względu na kraj pochodzenia.
Zainteresowanie FPWS jest bardzo wysokie – spotkania w wiodących na świecie ośrodkach badawczych (University of Oxford, University of Cambridge, University College London, Imperial College London, University of Bristol, University of Lancaster, University of Leicester, University of Surrey) zgromadziły w sumie ponad kilkaset osób – studentów, badaczy, a także osób po prostu zainteresowanych nauką. Szeroka tematyka spotkań obejmowała ekonomię, fizykę kwantową, neurobiologię języka czy biologię molekularną, by wymienić tylko niektóre z poruszanych tematów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Prof. Elżbieta Pyza z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalistka w dziedzinie rytmów biologicznych i ekotoksykologii, Prof. Włodzisław Duch z Instytutu Nauk Technicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zajmujący się neuroinformatyką, sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym, oraz Prof. Agnieszka Chacińska z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kieruje Laboratorium Biogenezy Mitochondriów.
Ostatnie spotkanie poświęcone pograniczom zoologii i ekologii odbędzie się na Uniwersytecie Oksfordzkim w Pembroke College. Widownia będzie miała okazję wysłuchać wystąpienia Prof. Piotra Tryjanowskiego z Instytutu Zoologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Prof. Marty Szulkin z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentki oksfordzkiej zoologii. Spotkanie zostanie otwarte przez reprezentantkę Ambasady Polski w Wielkiej Brytanii Dr. Clarindę Calmę.
Bezpłatna rejestracja na ostatnie wydarzenie w ramach serii „From Poland with Science” jest możliwa poprzez Eventbrite: https://www.eventbrite.co.uk/e/wildlife-in-the-human-world-from-poland-with-science-tickets-74437688129/.