Analiza obecnych i przyszłych brytyjsko-polskich relacji w zakresie badań i innowacji

Międzynarodowa współpraca w zakresie badań i innowacji ma kluczowe znaczenie dla transformacji globalnego krajobrazu technologii, gospodarki i dostępności. Niniejszy raport ma na celu ocenę stanu przeszłych, obecnych i przyszłych relacji w zakresie badań i innowacji między Polską a Wielką Brytanią. Dane statystyczne, ich analiza i podsumowania opinii instytucjonalnych zostały osiągnięte poprzez badania źródeł wtórnych, udział w ankietach i wywiady z kluczowymi polskimi i brytyjskimi interesariuszami. Omawiamy tutaj również kluczowe czynniki napędzające współpracę, istniejące i potencjalne wyzwania oraz perspektywy przyszłego potencjału. Na koniec przedstawiamy zalecenia dotyczące tego, jak pobudzić i wspierać brytyjsko-polską współpracę w zakresie badań i innowacji (R&I) na kilku poziomach: rządowym, instytucjonalnym i indywidualnym.

Co zrobiliśmy:
Nasza ankieta wykazała, że naukowcy z obu krajów mają duży apetyt na współpracę. Podczas gdy większość respondentów z Wielkiej Brytanii była polskiego pochodzenia, prawie wszyscy brytyjscy respondenci wskazali, że postrzegają Polskę jako atrakcyjny kraj w zakresie badań i innowacji. Pod względem finansowania, zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i Polski, głównym źródłem finansowania współpracy dwustronnej były unijne programy badań i innowacji. Kluczowe czynniki stymulujące współpracę obejmowały wiedzę specjalistyczną w danej dziedzinie, a następnie ugruntowane powiązania z grupami badawczymi. Dla respondentów z Polski kolejnym kluczowym czynnikiem był dostęp do wysokiej jakości infrastruktury, podczas gdy dla respondentów z Wielkiej Brytanii był to dostęp do finansowania. Główne przeszkody obejmowały brak wiedzy na temat dostępnych funduszy, brak ugruntowanych powiązań i brak wiedzy na temat tego, jak szukać partnera.

Wywiady z interesariuszami podkreśliły znaczenie współpracy międzynarodowej. Jednym z kluczowych przesłań było to, że siłą napędową dla interesariuszy są działania oddolne. Mając więcej dowodów na udaną dwustronną współpracę badawczą, rządy mają większe szanse na rozważenie i omówienie potencjalnego przyszłego dwustronnego finansowania.

Nasz zespół badawczy:

Agata Nyga

Maya Jastrzębowska

Ala Santos

Anna kotowska

Magda mroczek

OLiwia mruk

AGA GAWDA

patrycja mulica