Kim jesteśmy?

Fundacja Polonium to NGO, którego zadaniem jest uwalnianie potencjału polskiej diaspory naukowej. Jesteśmy grupą zapaleńców: od postdoków przez astronomów do konsultantów biznesowych. Jesteśmy matematykami zajmującymi się komunikacją, socjologami badającymi polską diasporę naukową, inżynierami zarządzającymi konferencjami, biologami (nie tylko) prowadzącymi Facebooka, fizykami wyszukującymi okazji do partnerstw, postdokami dbającymi o skrzynkę mailową 0. W skrócie: na pewno się u nas odnajdziesz!

Co robimy?

Wszystko zaczęło się od organizowania corocznych konferencji Science: Polish Perspectives (SPP) wymiennie w Cambridge i Oksfordzie, gdzie co roku zbiera się ok. 200 polskich naukowców pracujących głównie poza granicami Polski. Keynote speakerzy, talki młodych badaczy, warsztaty, panele dyskusyjne i mnóstwo dobrej zabawy - właśnie to możecie znaleźć na SPP. Z czasem rozrośliśmy się i rozpuściliśmy macki SPP na kilka innych krajów europejskich. Dodaliśmy do swojego portfolio kolejne duże SPP w Berlinie, a także SPP Meetupy w Delft, Sztokholmie,  i Florencji i Zurychu.

Oprócz tego, że Polską naukową diasporę chcemy spotykać, jak na naukowców przystało, postanowiliśmy ją zbadać. W  2018 roku opublikowaliśmy nasz pierwszy raport z rekomendacjami dot. polityki naukowej, a także wystartowaliśmy z nowym projektem #FromPolandWithScience. Pracujemy również nad bazą danych Polskich naukowców pracujących zagranicą.

Jak pracujemy?

Jesteśmy ok. piętnastoosobowym zespołem rozsianym po całej Europie, a czasami nawet poza nią. Naszym codziennym biurem jest Slack i Trello. W związku z tym żadna lokalizacja nie jest dla nas problemem. Chociaż życie online jest dla nas codziennością, lubimy i spotykamy się regularnie na żywo!

A tak wyglądamy w prawdziwym świecie 3D jak już się uda nam spotkać.

Wymagania do wszystkich ról:

(dodatkowe wymagania znajdziesz przy opisach poszczególnych pozycji na dole)

 • mówisz i piszesz biegle po angielsku i polsku

 • Kochasz naukę, a przynajmniej ludzi nauki. Jeśli jesteś człowiekiem nauki, wspieramy <3

 • Nie straszne ci suche żarty oraz praca zdalna i korzystanie z narzędzi internetowych

Wymiar czasowy

Praca wymaga elastyczności, ale w wymiarze nie większym niż kilka godzin tygodniowo. Wiemy sami jak żyje się na parę żyć więc napisz do nas nawet jeśli masz wątpliwości czy dasz radę pogodzić fundacyjne zadania ze swoim codziennym bytem.

Co w zamian?

Każda z tych ról ma charakter wolontaryjny. W zamian za kilka godzin pracy w tygodniu oferujemy:

 • Cokwartalne spotkania integracyjne (na koszt Fundacji)

 • Dostęp do naszych kontaktów zarówno naukowych jak i korporacyjnych

 • Darmowy wstęp oraz travel granty na wszystkie nasze wydarzenia oraz niektóre wydarzenia partnerskie

 • Tak wiemy, młody dynamiczny zespół etc etc…

 • Uznanie nawet najsuchszego poczucia humoru

Opisy tych ról znajdziesz poniżej:

1. Communication Officer

2. Project Manager for the Polish Research Diaspora Database project

3. Registration & Contact Officer

4. Science: Polish Perspectives Berlin Project Manager

5. Partnerships Officer

6. Public engagement Officer

7. SPP Meetups Coordinator

8. Polonium Astronaut

Szczegółowe opisy ról

1. Communications Officer

Mile widziane: doświadczenie w prowadzeniu kanałów social media, lekkość pióra, śledzenie mediów, newsów, szczególnie naukowych i okołonaukowych

Zadania:

 • Prowadzenie (wyszukiwanie, edytowanie i publikowanie treści) Facebooka, Twittera i Linkedina Polonium na płaszczyźnie wszystkich projektów Fundacji

 • Aktualizowanie strony internetowej Fundacji

 • Redagowanie i dystrybucja newslettera

 • Uczestniczenie w tworzeniu strategii komunikacji Fundacji

 • Pomoc w planowaniu i zarządzaniu kalendarzem publikacji w kanałach social media

 • Bliska współpraca z naszym Communications Managerem i całym zespołem komunikacji


  W skrócie: szukamy kogoś kto powtórzy nasz medialny sukces sprzed dwóch lat lub przynajmniej wyjaśni nam jak to się stało.

static1.squarespace.png
 

2. Project Manager for the Polish Research Diaspora Database project

Ruszamy z dużym projektem, którym jest nasza wewnętrzna baza danych o Polskich naukowcach przebywających za granicą oraz portal z profilami tych osób. Nie mamy zamiaru tworzyć kolejnego Facebooka dla szczególnej grupy użytkowników - wiemy gdzie i jak szybko kończą się takie projekty ;) Chcemy stworzyć proste narzędzie online, które pomogłoby w nawiązywaniu kontaktów z Polskimi badaczami zagranicą i było połączone z już istniejącymi portalami takimi jak ResearchGate czy GoogleScholar.

Mamy na to budżet grantowy, mamy też zebrane założenia i potrzebne specyfikacje. Szukamy kogoś kto poprowadziłby ten proces od rozmów z deweloperami do opublikowania portalu i współpracy z naszym zespołem przy jego promocji.

Szukamy kogoś z doświadczeniem w zarządzaniu projektami softwarowymi. Jeśli chociaż po części brzmi to jak coś czym chciałbyś/abyś nam pomóc, skontaktuj się z nami - chętnie opowiemy o szczegółach i odpowiemy na wszystkie pytania.


3. Registration & Contact Officer

Mile widziane: cierpliwość, miłość do arkuszy kalkulacyjnych, porządku i tendencja do życia na poziomie ‘Mailbox 0’

Zadania:

 • Prowadzenie rejestracji uczestników na nasze konferencje SPP (działamy na Typeformie i Google Spreadsheetach)

 • Odpowiedzialność za skrzynkę mailową SPP, tworzenie szablonów maili i odpowiadanie na wiadomości od uczestników

 • Bardzo bliska współpraca z Project Managerem i Registration Managerem konferencji

Dlaczego kogoś takiego potrzebujemy? Takie sytuacje jak poniżej są zabawne, ale wolelibyśmy ich jednak uniknąć:

2.png
 

4. Science: Polish Perspectives Project Manager

Organizacja SPP Cambridge 2019 ruszyła pełną parą, a tymczasem poszukujemy kogoś kto zechciałby pomóc nam zorganizować kolejną konferencję SPP, tym razem w Europie kontynentalnej. Niedługo powinniśmy znać wszystkie szczegóły, ale będzie to Berlin, Genewa lub Zurich. Wydarzenie odbyłoby się na wiosnę 2020 i szacujemy, że zgromadzi ok. 150 uczestników. Zostało nam sporo czasu, ale rola sama w sobie też jest spora i chcielibyśmy żeby osoba odpowiadająca za tę konferencję, dołączyła do nas najwcześniej żeby nie tylko zapoznać się z naszą organizacją, ale i mieć jak największy udział w budowaniu wizji tego wydarzenia.

Mile widziane: doświadczenie w organizacji wydarzeń, doświadczenie w zarządzaniu środków publicznych, przynajmniej podstawowa znajomość języka niemieckiego lub francuskiego

Zadania:

 • Zarządzanie zespołem w ten sposób żeby zespół był szczęśliwy, uczestnicy konferencji zadowoleni, a budżet nieprzekroczony

 • Wiele innych zadań, o których chętnie porozmawiamy :)

5. Partnerships Officer

Mile widziane: doświadczenie oraz smykałka do rozmów biznesowych, łatwość w nawiązywaniu kontaktów i umiejętności dyplomatyczne  

Zadania:

 • Nawiązywanie kontaktów z organizacjami partnerskimi i partnerami strategicznymi

 • Przygotowywanie ofert partnerskich i prezentacji naszych działań

 • Bliska współpraca z naszym CEO i zespołem Partnerships
   

6. Public Engagement Officer

Mile widziane: kreatywność!

Zadania:

 • Organizacja bloków warsztatowych i panelowych podczas naszych największych konferencji, a w tym:

 • Zbudowanie strategii na obydwa bloki

 • Kontakt z potencjalnymi warsztatowcami

 • Wybór panelistów

 • Pomoc w koordynacji rejestracji na warsztaty i ich ewaluacja

8. SPP Meetups Coordinator

Szukamy kogoś kto zechce zająć się koordynowaniem naszych SPP Meetupów, kto byłaby osobą kontaktową dla organizatorów lokalnych i pomagał im w organizowaniu wydarzeń.

Mile widziane: doświadczenie w organizowaniu wydarzeń

Jeśli uważasz, że ta rola jest dla ciebie za duża, to potrzebujemy również osób chcących zorganizować w swojej miejscowości SPP Meetup. Jesteśmy otwarci na formy od spotkania lokalnej polskiej naukowej społeczności przy piwie, do pełnych dni z dyskusjami panelowymi i talkami lokalnych naukowców, oferujemy mini-budżet na organizację, pomoc w promocji i włączenie do naszej społeczności!

9. Polonium Astronaut

Nie znalazłeś/aś nic dla siebie, ale czujesz, że chciałbyś/ałabyś z nami pracować albo po prostu nas poznać? Napisz do nas i umówmy się na rozmowę!

Jak aplikować?

Prześlij nam swoje cv (wyślij takie jakie masz, chcemy po prostu wiedzieć od czego zacząć rozmowę :) ) na joinus@poloniumfoundation.org i napisz w zdaniu lub dwóch która rola by cię interesowała i dlaczego. Odpowiemy jak najszybciej się da i umówimy się na rozmowę!

Na zgłoszenia czekamy do 24-go czerwca, ale będziemy prowadzić rozmowy na bieżąco więc nie zwlekaj - role mogą znikać przed deadlinem!
P.S. Daj znać gdyby nasz okres rekrutacyjny wypadł w twoje urlopowe wakacje! Zaczekamy :)